historia sztuki....kultura....estetyka...
 
  Strona startowa
  Kontakt
  Księga gości
  informacje dla studentów
  fotografie dzieł sztuki
  moje publikacje
  moje podróże
  moi klubowicze
  wytyczne do lekcji wilanowskich
  => Kultura sarmacka LO
  => Wizyta u króla
  => Zakochany król i królowa
  => Barok LO
  => Wnętrza pałacu
  => Zwierzaki....
  => Style w ogrodach
  => Barok GIM.
  => Kultura sarmacka GIM
  => Wytyczne do konspektu
Barok LO

Temat lekcji muzealnej: Wilanów perłą baroku

Klasa: I-III, szkoły ponadgimnazjalne

Czas lekcji: 1.15h – 1.30 h

Forma: praca indywidualna, w grupach.

Środki dydaktyczne: teczka z materiałami i zadaniami do samodzielnego lub grupowego rozwiązania w trakcie zajęć (obowiązkowa), reprodukcje.

Metody pracy: dyskusja, elementy wykładu (jeśli musimy przekazać konkretne informacje).

Cele lekcji:

Ø  zdobycie przez uczniów wiedzy na temat baroku zarówno polskiego jak i europejskiego;

Ø  kształtowanie umiejętności samodzielnej pracy oraz pracy w grupach;

Ø  rozwijanie umiejętności zbierania, selekcji i interpretowania uzyskanych informacji;

Ø  kształtowanie umiejętności kojarzenia faktów;

Ø  nabywanie umiejętności analizy;

Ø  po lekcji uczeń potrafi zdefiniować następujące pojęcia: barok, kontrreformacja, absolutyzm, ekspresja, iluzja, quadratura, panorama, fresk, polichromia, entre cour et jardin;

Ø  po lekcji uczeń wie, jaka była geneza sztuki barokowej, potrafi wymienić jej cechy i najbardziej znanych artystów, potrafi powiązać fakty w logiczną całość. W tym miejscu przestroga dla prowadzących zajęcia – lekcja musi mieć wstęp, w którym omówimy genezę, cechy, niektóre terminy, rozwinięcie czyli potwierdzenie naszych tez poprzez przykłady (i tu pracują głównie uczniowie – muszą widzieć i rozumieć to o czym mówicie) oraz zakończenie, w którym dokonujemy podsumowania. To nie jest jedynie oprowadzanie po pałacu, to ma być lekcja o baroku.

 

Przebieg lekcji:

 

Wstęp (Sala Biała lub Sala Uczt  ok. 20 min):

ü  Na początku zajęć rozdajemy teczki.

ü  Omawiamy termin barok, genealogię słowa, chronologię stylu, cechy stylistyczne, genezę, najważniejszych twórców, (metoda pracy: dyskusja/ wyjaśnienie terminów w przypadku mało ożywionej dyskusji);

ü  Pomagają nam w tym karty pracy np. karta I.

ü  Wspominamy o głównych zabytkach baroku. Można się posłużyć reprodukcjami i kartą V:

o   Kościół Il Gesu, Rzym, Giacomo della Porta (ok. 1575-1577),+ fresk ze sklepienia G.B. Gaulli (1670-1683) – charakterystyczny dla baroku typ kościoła (plan, fasada, iluzjonistyczne malarstwo).

o   Pałac w Wersalu, Louis le Vau & Hardouin-Mansart 1655-82 – przykład ogromnej budowli wykorzystującej świadomie elementy przepychu i widowiska jako narzędzie politycznego programu władcy.

o   Gianlorenzo Bernini, Baldachim w bazylice św. Piotra w Rzymie (1623-1633) – dynamizowanie formy poprzez piętrzenie i potęgowanie elementów architektonicznych.

o   Gianlorenzo Bernini, Ekstaza św. Teresy(1645-62) - dynamika, patos, ruch teatralność gestu, ujęcie postaci w zwrotnym momencie akcji.

o   Peter Paul Rubens, Madonna z Dzieciątkiem i świętymi (ok. 1627-28) – stosowanie układów diagonalnych w celu wzmocnienia wrażenia ruchu oraz wyolbrzymionych planów przednich, aby podkreślić głębię.

 

ü  Po zarysowaniu charakterystyki epoki przechodzimy do omówienia pałacu wilanowskiego – tu pomoże nam karta IV.

 

Galeria Portretu Polskiego oraz Portrety Rodziny Królewskiej

ü  W tym miejscu omawiamy rozkwit portretu w czasach baroku. Interesuje nas zarówno portret reprezentacyjny, jak i prywatny, psychologiczny. Wspólnie z uczniami poszukujemy cech charakterystycznych dla każdej kategorii.

ü  Raczej nie omawiamy portretu trumiennego (o nim szczegółowo mówimy na lekcji „Kultura sarmacka”) – można jedynie wspomnieć, że to typ portretu charakterystyczny dla Rzeczpospolitej tego okresu.

 

Pokój Cichy

ü  W tym miejscu omawiamy szczegółowo zagadnienie iluzji barokowej (panorama, quadratura). Pomoże nam w tym karta III. Możemy także pokazać reprodukcje pierwszej quadratury z kościoła San Ignazio w Rzymie.

 

Antykamera Królowej

ü  Omawiamy plafon w kontekście malarstwa barokowego (cechy, mitologia w służbie reprezentacyjności, itp.).

 

Sypialnia Królowej

ü  Omawiamy plafon. W tym miejscu można rozwinąć wątek przedstawień w kostiumie mitologicznym (często ludzie w czasach baroku odwoływali się do cech postaci mitologicznych – panowie chcieli, by widziano w nich Marsa lub Herkulesa, panie Dianę, Wenus, co ambitniejsze Minerwę).

 

 

 

 

Sień Wielka

ü  W tym miejscu omawiamy cechy architektury barokowej – osiowość (można wyjrzeć przez okno i pokazać oś), monumentalizm, symetrię, ekspresję itp.

 

Antykamera Króla (nieobowiązkowo)

ü  Omawiamy plafon w kontekście sytuacji politycznej (jednak ten motyw wprowadzamy tylko dla grup bardziej zaawansowanych i zainteresowanych).

 

Pomnik Jana III Sobieskiego

ü  Na tym przykładzie omawiamy cechy rzeźby barokowej. Tu pomocna okaże się karta VIII.

 

Podsumowanie

ü  Na koniec wspólnie z uczniami robimy powtórkę – przypominamy najważniejsze daty, terminy (metoda pracy – rozmowa, „burza mózgów”).

ü  Można im także polecić, aby dokładnie przeczytali w domu karty pracy, które zawierają dodatkowe informacje (na marginesach).

 

 

Bibliografia:

 

Literatura podstawowa:

 

Sztuka Świata, tom 7, Warszawa 1994

Mariusz Karpowicz, Barok w Polsce, Warszawa 1988

Mariusz Karpowicz, Sztuka polska XVIII wieku, Warszawa 1982

Wojciech Fijałkowski, Królewski Wilanów, 1997

Sztuka baroku. Architektura, rzeźba, malarstwo, Rolf Toman, Konemann 2004

 

Literatura uzupełniająca:

 

Mariusz Karpowicz, Sztuki polskiej drogi dziwne, Toruń 1996

Zbigniew Kuchowicz, Człowiek polskiego baroku, Łódź 1992

przygotowała: Katarzyna Liwak-Rybak

O mnie  
  Witam. Jestem historykiem sztuki. Fascynuje mnie przede wszystkim sztuka XX wieku, której ścieżki były niekiedy kręte, ale jakże fascynujące.  
Dzisiaj stronę odwiedziło już 1 odwiedzający (14 wejścia) tutaj!
Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja