historia sztuki....kultura....estetyka...
 
  Strona startowa
  Kontakt
  Księga gości
  informacje dla studentów
  fotografie dzieł sztuki
  moje publikacje
  moje podróże
  moi klubowicze
  wytyczne do lekcji wilanowskich
  => Kultura sarmacka LO
  => Wizyta u króla
  => Zakochany król i królowa
  => Barok LO
  => Wnętrza pałacu
  => Zwierzaki....
  => Style w ogrodach
  => Barok GIM.
  => Kultura sarmacka GIM
  => Wytyczne do konspektu
Barok GIM.

 

Temat lekcji muzealnej: Wilanów perłą baroku

Klasa: I-III, szkoły gimnazjalne

Czas lekcji: 1.15h – 1.30 h

Forma: praca indywidualna, w grupach.

Środki dydaktyczne: teczka z materiałami i zadaniami do samodzielnego lub grupowego rozwiązania w trakcie zajęć (obowiązkowa), reprodukcje.

Metody pracy: dyskusja, elementy wykładu (jeśli musimy przekazać konkretne informacje).

Cele lekcji:

Ø  zdobycie przez uczniów wiedzy na temat baroku zarówno polskiego jak i europejskiego;

Ø  z gimnazjalistami skupiamy się bardziej na obyczajowości – ubiorach, modzie na teatr (co z tego wynikało dla sztuki), wątkach mitologicznych, typową terminologię historyczno-sztuczną wprowadzamy z pewną dozą ostrożności;

Ø  kształtowanie umiejętności samodzielnej pracy oraz pracy w grupach;

Ø  rozwijanie umiejętności zbierania, selekcji i interpretowania uzyskanych informacji;

Ø  kształtowanie umiejętności kojarzenia faktów;

Ø  nabywanie umiejętności analizy;

Ø  po lekcji uczeń potrafi zdefiniować następujące pojęcia: barok, kontrreformacja, absolutyzm, ekspresja, iluzja, kompozycja, monumentalizm, kontrast kolorystyczny, kontrast światłocieniowy, perspektywa.

Ø  po lekcji uczeń wie, jakie cechy posiada sztuka barokowa, potrafi przypisać barokowym dziełom właściwe określenia, potrafi także umiejscowić tą epokę w czasie i przestrzeni. W tym miejscu przestroga dla prowadzących zajęcia – lekcja nie może być kopią zajęć dla szkół ponadgimnazjalnych! Pamiętajmy, że o ile tam skupiamy się na genezie, terminologii, elementach historii, nazwiskach artystów, w przypadku gimnazjum ważna jest ogólna charakterystyka epoki z naciskiem na zrozumienie jej walorów plastycznych (czyli skupiamy się na rozumieniu wyżej wymienionych określeń, tematów itp.). Obowiązuje nas zasada: od ogółu do szczegółu.

 

Przebieg lekcji:

 

Wstęp (Sala Biała lub Sala Uczt  ok. 20 min):

ü  Na początku zajęć rozdajemy teczki.

ü  Omawiamy termin barok, genealogię słowa, chronologię stylu, cechy stylistyczne, (metoda pracy: dyskusja/ wyjaśnienie terminów w przypadku mało ożywionej dyskusji);

ü  Pomagają nam w tym karty pracy np. karta I i karta V (cechy architektury barokowej).

ü  Zastanawiamy się, czy rozszyfrowane na karcie cechy architektury barokowej pasują także do pałacu wilanowskiego – jeśli tak, to dlaczego?

ü  W tym momencie zajęć jest czas na wyjaśnienie tych pojęć ( z doświadczenia wiem, że uczniowie mają problem z terminami: „monumentalny”, „głębia”, „ekspresja”).

ü  Przechodzimy do omówienia pałacu wilanowskiego – tu pomoże nam karta IV (elementy historyczne, wprowadzenie postaci Jana III).

 

Galeria Portretu Polskiego oraz Portrety Rodziny Królewskiej

ü  W tym miejscu omawiamy rozkwit portretu w czasach baroku. Interesuje nas zarówno portret reprezentacyjny, jak i prywatny, psychologiczny. Wspólnie z uczniami poszukujemy cech charakterystycznych dla każdej kategorii.

ü  Przy omawianiu tego zagadnienia, nie tyle skupiamy się na symbolice, ile na ubiorze czy obyczajowości. Można porozmawiać o tym, jaki był człowiek baroku – co go fascynowało a co przerażało, czym się zajmował na co dzień, jak żył itp.

ü  Raczej nie omawiamy portretu trumiennego (o nim szczegółowo mówimy na lekcji „Kultura sarmacka”) – można jedynie wspomnieć, że to typ portretu charakterystyczny dla Rzeczpospolitej tego okresu.

 

Pokój Cichy

ü  W tym miejscu wprowadzamy termin iluzja i perspektywa. Omawiamy sposoby jej konstruowania. Pomoże nam w tym karta III. Niekoniecznie musimy wprowadzać terminy: quadratura czy panorama (to może zostawmy dla szkół ponadgimnazjalnych, chyba że gimnazjaliści są wyjątkowo zainteresowani).

 

Antykamera Królowej

ü  Omawiamy plafon w kontekście odwołań do mitologii (dlaczego była tak ważna w baroku).

 

Sypialnia Królowej

ü  Omawiamy plafon. W tym miejscu można rozwinąć wątek przedstawień w kostiumie mitologicznym (często ludzie w czasach baroku odwoływali się do cech postaci mitologicznych – panowie chcieli, by widziano w nich Marsa lub Herkulesa, panie Dianę, Wenus, co ambitniejsze Minerwę).

 

 

 

 

Sień Wielka

ü  W tym miejscu omawiamy funkcje pomieszczeń barokowych np. Sień Wielka dawniej służyła jako sala biesiadna (i nie był to wyjątek – odsyłam do lektury A. Sieradzkiej, „Przechadzki po dawnych wnętrzach”).

ü  Można porozmawiać o cechach reprezentacyjności takiego wnętrza (przy okazji wyjaśnić, że za czasów Jana III wyglądało inaczej, jednak pewne elementy przetrwały do dziś).

 

Antykamera Króla (nieobowiązkowo)

ü  Omawiamy plafon pod kątem walorów plastycznych (za pomocą jakich środków malarskich została zbudowana ekspresja).

 

Pomnik Jana III Sobieskiego

ü  Na tym przykładzie omawiamy cechy rzeźby barokowej. Tu pomocna okaże się karta VIII.

 

Podsumowanie

ü  Na koniec wspólnie z uczniami robimy powtórkę.

ü  Na koniec wykonujemy ćwiczenie z folią aluminiową, by wykorzystali zdobytą podczas zajęć wiedzę w praktyce – karta VIII.

 

 

Bibliografia:

 

Literatura podstawowa:

 

Sztuka Świata, tom 7, Warszawa 1994

Mariusz Karpowicz, Barok w Polsce, Warszawa 1988

Mariusz Karpowicz, Sztuka polska XVIII wieku, Warszawa 1982

Wojciech Fijałkowski, Królewski Wilanów, 1997

Sztuka baroku. Architektura, rzeźba, malarstwo, Rolf Toman, Konemann 2004

 

Literatura uzupełniająca:

 

Mariusz Karpowicz, Sztuki polskiej drogi dziwne, Toruń 1996

Zbigniew Kuchowicz, Człowiek polskiego baroku, Łódź 1992

Anna Sieradzka, Przechadzki po dawnych wnętrzach, Warszawa 2004


przygotowała: Katarzyna Liwak-Rybak

O mnie  
  Witam. Jestem historykiem sztuki. Fascynuje mnie przede wszystkim sztuka XX wieku, której ścieżki były niekiedy kręte, ale jakże fascynujące.  
Dzisiaj stronę odwiedziło już 1 odwiedzający (13 wejścia) tutaj!
Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja